Tropem Christophera Paoliniego

Książki powinny trafiać tam, gdzie najbardziej je docenią, nie tkwić nieczytane, zakurzone na zapomnianych półkach.

Christopher Paolini, Brisingr

W wieku piętnastu lat napisał pierwszy szkic Eragona – powieści o odwadze, poświęceniu, zdradzie i przyjaźni ponad wszystko, której akcja toczy się w fantastycznej krainie Alageasii (ponownie nastolatek musi uratować znajomy sobie świat przed okrutnym tyranem).

Dopracowaną rok później książkę Chris zdecydował się pokazać rodzicom, którzy – zdumieni wyobraźnią syna, a także zachwyceni jego stylem pisania i wyobraźnią – postanowili samodzielnie wydać manuskrypt (w listopadzie 2001 r. otrzymali jego pierwszy egzemplarz). Następnie przez cały rok 2002 (oraz początek 2003) rodzina Paolinich zajęła się promocją Eragona w księgarniach, bibliotekach i szkołach.

Latem roku 2002 książka trafiła do rąk powieściopisarza Carla Hiassena, który zachęcony recenzjami syna postanowił ją przeczytać. Dzięki zgodzie rodziców młodego pisarza w sierpniu 2003 roku Alfred A. Knopf ponownie opublikował Eragona – o sukcesie tego przedsięwzięcia świadczy fakt, że przez 24 tygodnie książka figurowała na liście bestsellerów.

Druga powieść Christophera, Najstarszy, została opublikowana w 2005 roku, a następnie Brisingr – w roku 2008. Ukoronowaniem całego dzieła stało się wydane 8 listopada 2011 roku dwutomowe Dziedzictwo.

Niestety sława ma także swoje cienie. Gdy ucichł szum medialny – zarówno wokół cyklu, jak i jego autora – zaczęto zwracać uwagę na to, że Dziedzictwo to komercyjny produkt, któremu brak jakiejkolwiek oryginalności.

Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania, ale żaden krytyk nie odbierze Paoliniemu tego, co osiągnął – uwielbienia młodych oraz przyznanego przez Guinness World Records tytułu „najmłodszego autora bestsellerowej serii książek”.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia