Telepatia, wampiry i epidemia

Początek września to dobry okres na sięgnięcie po „normalne” książki z prywatnej biblioteczki, jeszcze zanim zostanie się wrzuconym w wir szkolnych lektur. Feeria proponuje na ten czas młodzieżowe powieści z bardziej lub mniej uwypuklonym wątkiem fantastycznym.

 

 

Tytuł: Nawet o tym nie myśl

Autor: Sarah Mlynowski
Gatunek: powieść obyczajowa
Liczba stron: 328
Data premiery: 3 sierpnia 2016 r.

 

 

 

Byli zwyczajnymi uczniami drugiej klasy nowojorskiego liceum. Do czasu aż jedna z godzin wychowawczych poświęcona została na szczepienia przeciw grypie. Spodziewali się jakichś efektów ubocznych – może bólu głowy czy ręki. Ale na pewno nie zdolności telepatycznych. Nagle są w stanie usłyszeć, co wszyscy myślą. Ich przyjaciele, rodzice, szkolne miłości. Teraz wszyscy wiedzą, że Mackenzie zdradziła Coopera, a pielęgniarka była kiedyś striptizerką.

Jeśli ktoś liczy, że w Nawet o tym nie myśl napotka ciekawy wątek science fiction dotyczący postrzegania pozazmysłowego, srogo się zawiedzie. Telepatia użyta została tu tylko jako pretekst do tworzenia kolejnych romansów, sekretów i skandali. To książka bardzo młodzieżowa, co podkreślane jest na każdym kroku. Nastolatkowie to, cóż, chodzące stereotypy dotyczące nastolatków, jakie można spotkać w każdej bardziej miernej pozycji. Pełno tu wytartych pomysłów zaprzątających literaturę młodzieżową, takich jak np. trójkąt miłosny. Nastolatkowie zyskujący nagle niebywałą moc wykorzystują ją do banalnych sytuacji, np. do sprawdzenia, czy kogoś lubi chłopak. Są dziecinni, skoncentrowani na sobie i tylko niekiedy zabawni. Fabuła jest zbyt chaotyczna. Autorka nie radzi sobie z użyciem tak wielu narratorów i mieszaniem różnych wątków. Nieprzemyślane zakończenie nie ratuje końcowego efektu i nie sprawia, że z wyczekiwaniem oczekuje się na następną część rozpoczętego cyklu Nawet o tym nie myśl.

 

 

 

Tytuł: Prawie o północy

Autor: C.C. Hunter
Gatunek: powieść fantasy
Liczba stron: 455
Data premiery: 3 sierpnia 2016 r.

 

 

 

Ukryte głęboko w lesie Wodospady Cienia są sekretną szkołą z internatem, w której nastolatkowie z nadnaturalnymi mocami uczą się okiełznywać swoje zdolności i żyć w normalnym świecie. Niezależna i obdarzona silną wolą Della nie wierzyła w wampiry, dopóki nie stała się jedną z nich… Chase to najnowszy członek Wodospadów Cienia, ale w jaki sposób stał się seksownym, tajemniczym wampirem, jakim jest dzisiaj?

Cykl Wodospady Cienia po zmroku (będący spin-offem Wodospadów Cienia) miał na dobre się skończyć wraz z trzecią częścią, Niewypowiedzianą. Najwidoczniej jednak nadal sporo zarabia, skoro C.C. Hunter zdecydowała się go kontynuować – na jesień tego roku zaplanowana jest premiera czwartego tomu. Zanim to jednak nastąpi, polscy czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z Prawie o północy. To zbiór nowel dotykających nieznanych kart w życiu Frederiki Lakoty, Delli Tsang, Mirandy Kane i Chase’a Tallmana. Książka skupia się na ich przeszłości, zanim nauczyli radzić sobie w życiu.

Powieść utrzymuje poziom kolejnych części cyklu – fani wiedzą więc, czego się spodziewać. Nieco rozczarowująca jest pierwsza nowela dotycząca Delli. Głównie dlatego, że nie wykorzystano do końca potencjału tej ciekawej bohaterki. Dużo tu zaskoczeń, miłosnych rozterek, barwnych opisów i akcji pełnej napięcia, więc książkę czyta się przyjemnie. Idealnie na odpoczynek tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

 

Epidemia

 

 

Tytuł: Epidemia

Autor: Suzanne Young
Gatunek
: powieść science fiction
Liczba stron
: 414
Data premiery
: 18 sierpnia 2016 r.

 

 

 

Quinlan spędziła życie wcielając się w innych ludzi. Była sobowtórem zatrudnionym do odgrywania roli niedawno zmarłych, dając ich rodzinom czas na pożegnanie się z bliskimi. Dziewczyna nie wiedziała jednak, że sobowtórem jest także we własnym domu… Komu może zaufać w takiej sytuacji? Quinn, próbując odkryć swoją tożsamość, dowiaduje się, że była zwierzątkiem doświadczalnym mającym powstrzymać epidemię samobójstw.

Epidemia to prequel i sequel w jednym. Akcja rozgrywa się więc przed pierwszym tomem, ale i po tzw. części 0 (w USA części 0,5), czyli opublikowanym kilka miesięcy temu Remedium.

Spójne stylistycznie okazały się nie tylko okładki kolejnych części, ale także ich zawartość. Suzanne Young po raz kolejny udało się wykreować ciekawych bohaterów. Postacie są niejednoznaczne i różnorodne. Nigdy nie wiadomo, kto jest tak naprawdę przyjacielem, a kto wrogiem, co dodaje smaczku poczynaniom Quinlan. Dziewczyna z łatwością zdobywa sympatię czytelnika swoim uporem w dążeniu do celu. A musi sobie poradzić w trudnym świecie. Pisarka zgrabnie połączyła science fiction z przerażającym realizmem. Irytujące może być jedynie umieszczenie zbyt wielu nierozwiązanych zagadek, ale Young ma jeszcze czas, żeby dać na nie satysfakcjonujące odpowiedzi.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia