Perełki literackie w nowej odsłonie!

Literatura młodzieżowa – New Adult

 

 

Tytuł: Gus
Autor: Kim Holden
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 7 września 2016 r.

 

Oto historia Gusa, przyjaciela Promyczka, która stała się dla niego niczym druga połówka. Czy ktoś zagubiony może odnaleźć siebie, a w końcu – szczęście w świecie, w którym nic nie jest do końca pewne? 

Kim Holden zdobyła serca czytelników dzięki emocjonującej powieści Promyczek, która zaskakująco szybko stała się wakacyjnym must have każdego fana New Adult. Autorka doskonale wykreowała postacie (Promyczek stała się optymistyczną wersją cierpiącej bohaterki, za co pokochały ją miliony czytelniczek) i stworzyła intrygującą fabułę, która raz wywoływała uśmiech, a raz – łzy wzruszenia. 

Jeśli szukacie książki, która na dobre Was wciągnie i dzięki której przez najbliższe dni będziecie leczyć kaca (nie żeby było to coś strasznego!) – sięgnijcie po Gusa i dajcie się porwać niesamowitej historii poruszającej do granic możliwości. Ale… nie czytajcie jej! Najlepiej pochłońcie ją jednym tchem. Jej się nie da czytać – ją trzeba przeżyć całym sobą. Dopiero wtedy wszystko stanie się jasne. Wszystko oprócz jednego: jak żyć? 

 

Urban fantasy 

 

 

Tytuł: Dziewczyna z Dzielnicy Cudów
Autor: Aneta Jadowska
Wydawnictwo: SQN
Data premiery: 14 września 2016 r.

Alternatywna Warszawa zostaje podzielona na dwa konkurujące ze sobą miasta o historycznych nazwach: Wars i Sawa. Stają się one obszarem działań Nikity – kobiety z licencją na zabijanie, której zagmatwane, pełne tajemnic życie byłoby materiałem na dobry serial kryminalno-sensacyjny. Gdy z Dzielnicy Cudów – tajemniczego miejsca, które w magiczny sposób utknęło w latach 30. ubiegłego wieku – znika piosenkarka znanego klubu Pozytywka, śledztwo rozpoczyna panna Modliszka. Musi nie tylko zmierzyć się z upływającym czasem, który, jak wiadomo, jest w takich przypadkach najważniejszy, ale również z nowym partnerem (co jest jej nie w smak, bo zwykła pracować sama).

Dziewczyna z Dzielnicy Cudów to książka z gatunku urban fantasy, z której czytelnicy mogą czerpać to, co najlepsze (a do tego z pewnością się nadaje): ogromną dawkę magii, świetnie wykreowany świat oraz doskonale skonstruowanych bohaterów. Śmiem twierdzić, że seria Nikita będzie kolejną niezwykle udaną pozycją w twórczości Anety Jadowskiej. Poziom powieści jest naprawdę wysoki, a Jadowska nie spoczywa na laurach i tworzy kolejne, niesamowite historie, od których niezwykle trudno się oderwać. Autorka dzięki niezwykle kreatywnej wyobraźni oraz swoistemu poczuciu humoru wprowadza odbiorców w mroczny i tajemniczy świat, który silnie przyciąga i w żadnym wypadku nie chce puścić. Myślę, że będzie to kolejny niezwykły cykl, na który będzie się czekało z wypiekami na twarzy i dużą niecierpliwością.

 

Literatura historyczno-sensacyjno-fantastyczna, czyli trzy w jednym

 

 

Tytuł: Czterdzieści i cztery
Autor: Krzysztof Piskorski 
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 29 września 2016 r. 

 

W roku 1844 do Anglii przybywa Eliza Żmijewska – słowiańska kapłanka i poetka – której zadaniem jest odnalezienie niejakiego Konrada Załuskiego i wykonanie na nim wyroku na zlecenie… Juliusza Słowackiego. Nie ma jednak pewności, że zarzucanie mu winy jest rzeczywiście podstawny? 

Czterdzieści i cztery to doskonałe połączenie rzeczywistości ze „światami alternatywnymi”, w których pojawiają się różne stworzenia, budzące naszą ciekawość i sprawiające, że tak chętnie odklejamy się od codzienności, by zanurzyć się w tym, co wyobrażamy sobie podczas czytania. Gdyby tego było mało – na życzenie dostajemy też odpowiedź na pytania o technologię. Mamy więc niesamowitą etherową bramę i spokojnie możemy się przemieszczać między światami. Telepatia?

Rok 1844, powstanie warszawskie, rozwój technologii, słowiańskie wierzenia i… tetygoni? Jakim cudem w rzeczywistości przepełnionej walką o ojczyznę i życie pojawia się przejście do zupełnie innego świata? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – jest ich aż CZTERDZIEŚCI I CZTERY!

 

Literatura współczesna

 

 

Tytuł: Księga ryb Williama Goulda
Autor:
Richard Flanagan
Wydawnictwo:
Literackie
Data premiery:
 2 września 2016 r. 

 

Tasmania, lata dwudzieste XIX wieku. William Buelow Gould zostaje skazany na dożywotnie pozbawienie wolności w jednej z najokrutniejszych kolonii karnych Imperium Brytyjskiego. Katorżnicza praca na małej wysepce jest dla niego całym światem. Odkupieniem staje się propozycja złożona przez więziennego lekarza, który zleca Williamowi sporządzenie albumu z rysunkami ryb zamieszkujących okoliczne wody. Uzdolniony artystycznie więzień, w celu poprawienia swojej sytuacji, podejmuje wyzwanie, jednocześnie chcąc zostawić po sobie jakiś ślad. Sporządza rysunki zwierząt, przy okazji spisując przejmującą historię swoją i całej kolonii, opowieść pełną okrucieństwa i brzydoty, ale mimo wszystko piękną i wzruszającą.

Księga ryb Williama Goulda to, obok Ścieżek północy, najsłynniejsza książka Richarda Flanagana. Napisana z rozmachem powieść traktuje o okrucieństwie, strachu, brzydocie, ale i miłości oraz pasji. Australijski pisarz w swojej powieści stworzył niesamowity klimat, który dopełniają piękne pejzaże XIX-wiecznej Australii oraz wyraziści bohaterowie z krwi i kości. Za tą z pozoru prostą historią kryje się mnóstwo niedopowiedzeń oraz ukrytych znaczeń. Lektura książki jest przez to nie tylko wyzwaniem dla czytelnika, ale przede wszystkim prawdziwą ucztą dla zmysłów. Richard Flanagan po mistrzowsku bawi się formą, eksperymentuje, miesza narracje, jednocześnie nie tracąc przy tym spójności całej powieści. Księga ryb Williama Goulda to dzieło kompletne, które przeraża, fascynuje, ale przede wszystkim – zachwyca.

 

Coś dla duszy, czyli 52 tygodnie szczęścia

 

 

Tytuł: Trochę inny dziennik. 52 listy na każdy tydzień roku
Autor: Moorea Seal
Wydawnictwo: Pascal
Data premiery: 14 września 2016 r.

 

Trochę inny dziennik jest książką nietypową, jak już wskazuje sam tytuł. To pamiętnik, w którym można sporządzić aż 52 listy na każdy tydzień roku; ponadto zawiera piękne ilustracje, które inspirują, oraz konkretne plany działania i eksperymenty dla kogoś, kto chce w jakiś sposób zmienić bądź ulepszyć swoje życie.

Każdy kiedyś sporządził jakąś listę: prezentów, zalet, postanowień na nowy rok, książek bądź filmów. Każda z nich niosła za sobą nadzieję, porządkowała sprawy, inspirowała i dokumentowała. Te wszystkie „funkcje” można znaleźć właśnie w Trochę innym dzienniku. Każda z 52 list jest o czymś innym, ale po wypełnieniu w całości ten zeszyt staje się obrazem życia kogoś, kto ją napisał. Wystarczy tam miejsca nawet na najbardziej obszerne listy. Wielu z pewnością nie ograniczy się do jednego punktu, ale sukcesywnie będzie uzupełniało je o nowe doświadczenia i sytuacje, którymi niekoniecznie chce się dzielić z kimś. To doskonała książka dla tych, którzy czują, że jedynym wiernym przyjacielem jest… pamiętnik. I choć w niej powinniśmy tworzyć listy na każdy tydzień, nie zaszkodzi, jeśli zmienimy koncepcję i rozszerzymy o krótkie zdania i złote myśli towarzyszące nam w ciągu roku. Z Trochę innym dziennikiem każdy tydzień okaże się niesamowity i słoneczny, nawet wbrew pogodzie!

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia